Vyhľadávanie
V ponuke je 35 nehnuteľností.

Úverový register- čo o ňom neviete a ako Vám môže znepríjemniť život

Hypotéka

Keď hľadá človek úver a je jedno či v banke alebo v nebankovke, vo väčšine prípadov si ho budúci poskytovateľ pôžičky preverí. Zistí si o ňom napríklad výšku jeho mesačného príjmu, zistí si výšku jeho mesačných výdavkov, zhodnotí jeho bonitu a... pozrie sa do jeho úverovej histórie. To, ako platil minulé úvery, či meškal, či má nebodaj nejaké aktuálne nedoplatky na úveroch a pôžičkách a toto všetko ovplyvní nakoniec možnosť alebo nemožnosť získať úver.

Platobnú disciplínu z minulosti si overujú banky aj nebankové spoločnosti prostredníctvom tzv. úverových registrov. Čo to ale v skutočnosti je? V prvom rade, na Slovensku sú primárne najväčšie dva registre. Prvým je Spoločný register bankových informácií, v skratke SRBI, ktorý využíva aktívne dokopy až 17 bánk a pobočiek zahraničných bánk, ktoré na našom území pôsobia. Tento register je vyhradený len pre banky a klientov bankových produktov.

Ako často sa aktualizuje úverový register

Úverový register funguje formou upozornení pre všetky bankové spoločnosti, ktoré vstupujú na úverový trh a sú riadne registrované. Je teda v záujme všetkých spoločností, aby ich obsah bol čo najčastejšie aktualizovaný. V súčasnosti sa aktualizuje jedenkrát za mesiac.

Úverový register nie je len jeden, je ich niekoľko

Úverový register nie je len jeden zoznam. Je to celý súbor združujúci všetky zoznamy fyzických aj právnickych osôb. V praxi to napríklad znamená aj to, že rôzne spoločnosti môžu kontrolovať rôzne zoznamy neplatičov. Je zvykom, že si každá finančná inštitúcia vedie aj vlastné registre svojich dlžníkov. Toto sú najznámejšie úverové registre na Slovensku:

  • SRBI - Spoločný register bankových inštitúcií. Prevádzkuje ho spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, ktorú vlastnia tri banky: Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra Banka. Ale využívajú ho aj iné banky, spoločne až 19 finančných inštitúcií.
  • NRKI - Nebankový register klientskych informácií. Zhromažďuje informácie o právnických aj fyzických osobách a v súčasnosti má 23 členov.
  • SOLUS - Záujmové združenie právnických osôb, ktoré zoskupuje fyzické osoby, nie podnikateľov ani firmy.
  • CRIF - Univerzálny register, z ktorého dlžníci pochádzajú aj z bánk aj rôznych nebankoviek
  • CERD - Centrálny register dlžníkov. Možno ho považovať aj za najmenej obľúbený medzi občanmi. Obsahuje totiž informácie o úveroch z bánk aj nebankoviek. Ide zatiaľ o najväčší národný a medzinárodný informačný systém.